שבוע המורשת בישראל 2018
פעילויות בירושלים וגוש עציון

אתר לאומי הקסטל

הקסטל הוא אתר לאומי להנצחת אחד הפרקים המרתקים במלחמת העצמאות ולהנצחת המורשת שהתגבשה בקרב על הדרך לירושלים הנצורה, בהיותו נקודה שחלשה על הדרך לירושלים. האתרהוא גם אתר הנצחה ללוחמי חטיבת הראל וללוחמי גדוד מוריה של חטיבת עציוני. בשל חשיבותו הלאומית כאתר קרבות הוכרז הקסטל אתר לאומי בשנת  1980. הנכם מוזמנים לבקר בו בין תעלות ובונקרים וללמוד עליו בדרך של חוויה:
- תחנות לפעילות קבוצתית להמחשת ערכים כגון רעות, מנהיגות, נחישות ואמינות.
- אנדרטה לזכר נופלי הקסטל.
- מיצג של11 דקות המתאר את קורות הקרב על הקסטל. המציג מוקרן בבור מים עתיק.

פעילות בשבוע המורשת:
על גבורה, גיבורים  וערכים
יום חוויה של פעילות המנציחה את גבורתם של הלוחמים על כיבוש הדרך לירושלים. ביום זה תוכלו לצאת לסיורים מודרכים, להצטלם למזכרת בלבוש פלמ"חניקי, לפגוש דמות לוחםבלב התעלות והבונקרים, ולהתנסות בהכנת קפה בפינג'ן ופיתות על סאג', כפי שעשו הלוחמים בהיעדר מזון בעת הלחימה.
מדריכי רשות הטבע והגנים ייקחו אתכם לחוויה משמעותית במסע בשביל הערכים, שבו תתוודעו לפרק חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל. בשביל ארבע תחנות והן עוסקות בערכים שאפיינו את הלוחמים: נחישות,רעות, מנהיגות ואמינות, ואתם תידרשו לפעול, לשתף פעולה ולהשתפר למען הזולת. לסיום אתם מוזמנים לצפות במיצג קרב מרגש שלא ישאיר צופה אחד אדיש. הפעילות מותאמת לילדים מגיל 12.

ערכים, גבורה ומה שביניהם מדריכי רשות הטבע והגנים ידריכו אתכם בשביל הערכים ויחשפו אתכם לחוויית למידה על פרק חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל. בשביל ארבע תחנות והן עוסקות בערכים שאפיינו את הלוחמים: נחישות,רעות, מנהיגות ואמינות, ואתם תידרשו לתכנן, לשתף פעולה ולהשתפר למען הזולת, ועוד. לסיום אתם מוזמנים לצפות במיצג קרב מרגש שלא ישאיר צופה אחד אדיש. הפעילות מותאמת לילדים מגיל 12. 

עוד בפעילות, מפגש עם מתנדבי הגן הלאומי שיובילו אתכם בשביל הערכים. בין המתנדבים, אסף סלע, בנו של "רעננה", הלא הוא אליהו סלע, שהיה ממפקדי הכוחות הלוחמים בכיבוש הקסטל. אסף יספר על אביו ועל חוויותיו וזיכרונותיו מן הקרב הקשה על ההר.

מתי? על גבורה, גיבורים  וערכים:
ביום רביעי 5.12, בשעות 11:00– 15:00. הסיורים המודרכים יצאו בשעות 11:00, 12:00, 13:00, 14:00.
ערכים, גבורה ומה שביניהם: בימים שני-שלישי,3-4.12, בשעות  10:00, 12:00, 14:00. 
כמה?
מבוגר: ₪14,  ילד: ₪7, אזרח ותיק: ₪7 , חינם למנויי "מטמון" של רשות הטבע והגנים.
כתבו ב-waze: אתר לאומי הקסטל
לפרטים: 02-5955012 ;  www.parks.org.il

פארק (גן לאומי) נבי סמואל

פארק (גן לאומי) נבי סמואל משמר אתר עתיקות מרתק: שרידי יישוב מימי בית שני, שרידים של מבצר ומבנה צלבניים, נופי מדרגות חקלאיות, מעיינות הרריים ובוסתנים. בלב האתר ניצב מבנה גדול מהתקופה הצלבנית ובו קבר שמואל הנביא. גג המבנה הוא נקודת תצפית מן המרהיבות בישראל. הפארק משתרע על כ-3,500 דונם.

פעילות בשבוע המורשת: 
מעטים נגד רבים המכבים חנו בנבי סמואל ומכאן יצאו להילחם בלגיונות היוונים – מעטים, בעלי גדולה ותחבולה, נגד רבים. לכבוד שבוע המורשת בישראל וסיפורי גבורה של החבר'ה מהפלמ"ח נצא לסיור מרתק באתר. בסוף הסיור נעצור להדליק נרות בחנוכייה ייחודית – החנוכייה ששימשה להדלקת נרות בכותל מייד לאחר כיבושו במלחמת ששת הימים. נקנח בערב שירה בציבור בפינה חמימה במערה באתר. מומלץ לבוא בבגדים חמים ובמעילים. 
מתי? ביום חמישי 6.12, בשעות 14:30 –18:00. הסיור המודרך יצא בשעה 14:30 מהכניסה לאתר, בשעה 16:30 תהיה הדלקת נרות ובשעה 17:00 נקנח בשירי חג, בשתייה חמה ובסופגניות.
כמה? ללא תשלום 
כתבו ב-waze:
פארק (גןלאומי) נבי סמואל
לפרטים: ‎02-5863281 ;  www.parks.org.il

מרכז מורשת גוש עציון

מיצג חדיש על סיפור הקמתו של גוש עציון הוא יצירת מופת המגוללת את סיפורו יוצא הדופן של הגוש בכמה תחנות: ממלחמת העצמאות, העפלות המתיישבים לקרקע ונפילת הגוש ועד חזרת הבנים הביתה לאחר מלחמת ששת הימים והקמת הגוש ברביעית. המיצג מוקרן באמצעים טכנולוגיים חדשניים בסדרת אולמות ומעברים במרכז המבקרים, ומשכו כ-60 דקות.

240 לוחמים נפלו בהגנה על גוש עציון. "בארבע נקודות לא נתנו לאויב לגשת לשערי העיר. רבים, רבים מדיי בשבילנו נפלו שם. אבל אם קיימת ירושלים עברית אזי התודה הראשונה של ההיסטוריה הישראלית ושל העם כולו נתונה על כך בראש ובראשונה ללוחמי גוש עציון" (דוד בן גוריון, תש"ט, 1949). י"ט שנים עמד הגוש בחורבנו ובמלחמת ששת הימים הוא נכבש על ידי מדינת ישראל. מורשת גוש עציון מסמלת את תולדות העם היהודי ואת זיקתו לארצו-מולדתו: ארבעה גלי התיישבות יהודית העפילו לגוש עציון. שלושה התנפצו אל סלעי ההר הצחיח והעוין והרביעי פורח ומשגשג, בבחינת "גדול יהיה כבוד הבית הזה האחרון מן הראשון... ובמקום הזה אתן שלום" (חגי ב, 9). באתר שחזור מבנה המנזר הגרמני שנזירים גרמנים בנו בשנת 1922. המבנה שימש מבנה ראשון למתיישבי כפר עציון ושימש את הלוחמים בקרבות תש"ח. במבנה המשוחזר שוכן מרכז המבקרים.
בבית עדות למורשת גוש עציון נמצא אולם ההתיישבות, המציג את שלבי ההתיישבות בעת החדשה: הקמת מגדל-עדר, כפר עציון של חברת "אל ההר" מיסודו של הולצמן, גוש עציון על ארבעת יישוביו, בעיות הקרקע והמים, קשיי ההתיישבות בהר עוין וצחיח, מפת תבליט היישובים וכן תערוכה המציגה את המערכה: המצור, השיירות, קרבות ההגנה על ירושלים, הקרב האחרון והנפילה.

פעילות בשבוע המורשת:
סיור בבית הוותיקים "הבית ששרד" בכפר עציון הראשון נבנושמונה בתים. בכל בית היו ארבעה חדרים לארבע משפחות. בקיץ המשפחות עברו למגורים ארעיים באוהל ובתי הקבע שימשו לבתי הבראה. הבית ששרד שוחזר, אך כיום אינו מיועד למגורים.

ארכיון לתולדות גוש עציון
תצוגת צילומים ומכתבים של לוחמי תש"ח בגוש עציון, עדויות אישיות מוקלטות, חפצים מעיזבונם של הנופלים, מסמכים וספריית עיון. עמדת תצפית המשקיפה על אזור גוש עציון וחנות מרכז המבקרים 

מתי? ימים ראשון-חמישי 2-6.12  17:00-9:00, יום שישי 7.12 בשעות 13:00-9:00
הכניסה בתיאום מראש.
כמה? כרטיס יחיד: 35 ₪; קבוצות בתיאום מראש.
כתבו ב-waze: מרכז מבקרים גוש עציון
לפרטים: 02-9935160 / 02-9938308; orkoli@kfar-etzion.co.il