שבוע המורשת בישראל 2018
פעילויות בצפון

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן משמר את שרידי מבצר בלוואר (Belvoir). זהו מבצר צלבני יחיד במינו בישראל והוא משקיף ממרומי הגליל התחתון על בקעת הירדן והגלעד. כמו כן הגן הלאומי משמר מדרון פתוח ובו צמחיית בר אופיינית לאזור ומעיין עונתי –עין הידיד.

באתר מבצר צלבני כמעט שלם. שביל הליכה מקיף אותו ועובר בעין הידיד, באנדרטת ההנצחה לזכר אורד צ'רלס וינגייט, בגן פסלים של האומן יגאל תומרקין ודרך תצפיות נוף.

פעילות בשבוע המורשת:
אודישנים לפלוגות הלילה של וינגייט
אורד צ'רלס וינגייט הקים את פלוגות הלילה על מנת לאמן את חברי ההגנה היהודים ולהכינם ליום שבו תהיה להם מדינה. בהשראת מבחני הכניסה שעשה וינגייט לצעירים שרצו להימנות עם פלוגות הלילה, אנו ניפגש בגן לאומי כוכב הירדן למשחק משפחתי של מבחני אומץ וגבורה, דבקות במטרה ונאמנות למדינה. לעומדים בהצלחה במשימה מובטחת תעודה ולצידה גם הנאה רבה וגיבוש משפחתי. בואו ליום שכולו חוויות במבצר יחיד במינו בישראל.

כוכב של גיבורים נצא למשחק משימות מהנה לכל המשפחה ברחבי גן לאומי כוכב הירדן. תוך כדי חוויית המשחק נגלה אלו גיבורים פעלו במבצר ובסביבתו ואלו ערכים ותכונות הם מייצגים. נפגוש את דמויותיהם של אביר המסדר האמיץ, של אורד וינגייט בעל המחשבה המקורית, של "הזקן מנהריים" בעל החזון, ועוד. מי שיעמוד במשימות שקשורות לדמויות יהפוך גם הוא לגיבור, כי אצלנו גיבור הוא לא רק חזק אלא גם חכם ובעל לב גדול. המשתתפים ישתתפו בהגרלה נושאת פרסים.

מתי? פעילות אודישנים לפלוגות הלילה של וינגייט: הפעילות נדחתה ליום שבת ה- 15.12 בשעות 09:00 – 15:00 (קיום הפעילות מותנה במזג האוויר).

פעילות כוכב של גיבורים: בימים שבת 1.12 עד שני10.12 בשעות 09:00 – 15:00 (אם ירד גשם הפעילות תתבטל).
כמה? מבוגר: ₪22 , ילד: ₪9, אזרח ותיק: ₪11, חינם למנויי "מטמון" של רשות הטבע והגנים.
כתבו ב-waze: גן לאומי כוכב הירדן
לפרטים: 04-6581766 ;   www.parks.org.il

נהריים בגשר

הסיפורים של גשר הישנה מגלמים בתוכם את סיפורה של ישראל מראשוני המתיישבים לפני כמעט 100 שנהועד היום. על גדות הירדן הדרומי נשמע את סיפורי החלוצים של שנות ה-30 ונשמע עלקרבות מלחמת העצמאות, על הקמת תחנת כוח היסטורית, על הסכם השלום עם ירדן ועל שיתופי פעולה אזוריים.

נפגוש את פנחס רוטנברג – "הזקן מנהריים" – במיצג הענקי "חוויית נהריים", המשלב חזון ומעשה בדגם דינמי גדול ויוצא דופן: סכרים, מים, צלילים וצבע. המיצג מספר איך הפך מדבר צחיח לסמל למימוש חזון ולפיתוח תעשייה עברית בארץ ישראל, והוא מביא את סיפורם המיוחד של חלוצי קיבוץ גשר שהתיישבו במקום, לחמו בעוז, נאחזו בקרקע ובנו את ביתם. נבקר בבונקר לוחמים מקורי תת-קרקעי ובבית ילדים משוחזר, ובו תערוכה שובת לבעל החינוך הקיבוצי, על הרעיונות ועל השאיפות.

פעילות בשבוע המורשת:
‍חפשת'סליק
במשחק של כתבי חידה נצא לעזור לחברי גשר להגן על היישוב, ולשם כך נחלץ את כלי הנשק מה"סליקים" הפזורים ברחבי האתר. לאחר המשחק ניתן לצפות במיצג "חוויית נהריים". בסיור קצר ונוח ברגל נחצה את גדר המערכת ונרד אל גדת הירדן ואל שלושת הגשרים.

סדנת קישוט סופגניות במאפייה ובה תנור לבני שמוט בן 90 שנה ויותר, ששופץ באהבה ופועל כבעבר, נאפה לכם סופגניות מיוחדות וטעימות. בסדנה קצרה וחווייתית לכל המשפחה תוכלו לקשט את הסופגניות במבחר תוספות מדליקות. סדנת האפייה בהרשמה מראש.

סיור מיוחד לאור עששיות עם רדת החשכה, לקולות הלילה ורחשיו, נצא לסיור מיוחד ובסיומו נדליק נרות חנוכה ונתכבד בכוס תה. הסיור בהרשמה מראש.

מתי? ימים שלישי עד שני, 4-10.12. סיורים יצאו בשעות: 11:00, 12:30,14:00 (בסיור נשחק את "חפש ת'סליק"). סדנת קישוט סופגניות: כל יום בשעה 12:00 (חוץ משישי ושבת 7-8.12 – כשר). בהרשמה מראש. סיור עששיות: ביום שלישי 4.12 וביום חמישי 6.12 בשעה 16:00. בהרשמה מראש. מספר המקומות מוגבל.
כמה? מחירי כניסה לסיורים (המחיר כולל השתתפות במשחק "חפש ת'סליק"): מבוגר: 39 ₪, ילד מגיל 5 עד 13 /אזרח ותיק: 35 ₪ תוספת לסדנאות אפייה: 25 ₪ למשתתף.
כתבו ב-waze: גשרהישנה
לפרטים: 04-6752685; museum@012.net.il; www.naharayim.co.il

מוזיאון אסירי המחתרות עכו

סיור חווייתי בכלא עכו המנדטורי, המספר את סיפורם של אסירי המחתרות ("הגנה",אצ"ל ולח"י), של עולי הגרדום ושל פריצת כלא עכו (1947).  

פעילות בשבוע המורשת:
בשעות 10:00,12:00, 14:30: סיורים מודרכים במוזיאון וסיפור סיפורי הגבורה ומורשת הקרב ששזוריםבמקום.

בשעה 13:30: סיור (לבאי המוזיאון וללא תוספת תשלום) בהדרכת אדר' ערן מורדכוביץ ממנהל השימור ברשות העתיקות.
הסיור יתמקד בפעולות השימור שעשתה רשות העתיקות במתחם מבצר עכו. חובה להירשם מראש!

מתי? יום חמישי,6.12
כמה? מבוגר: ₪15; נוער/ אזרח ותיק/ סטודנט ₪10; כוחות הביטחון: ללא תשלום
כתבו ב-waze: מוזיאון אסירי המחתרות, עכו
לפרטים ולהרשמה: 04-9911375

מוזיאון הרעוּת, מצודת כ"ח

מאז נפתח מוזיאון הרעות באפריל 2014 הוא הפך לחלק הארי באתר קרבות נבי יושע בסמוך לרמות נפתלי. המוזיאון מספר את סיפור הקמת מצודת משטרת נבי יושע בזמן המנדט הבריטי ואת סיפור הקרבות עליה לאחר שהבריטים עזבו את הארץ.
שלושה קרבות היו על המצודה. בקרבות נהרגו 28 לוחמים ולזכרם היא נקראת מצודת כ"ח. סיפורי הרעות בקרבות הטביעו את חותמם על החברה הישראלית ובכללה על הצבא, והם מעניקים השראה גדולה למבקרים במקום.
בביקור במוזיאון נצפה בריאיון מצולם עם הסופר והמשורר חיים גורי ז"ל, ובסרט דרמטי ומעורר מחשבה המתאר את הקרבה שני על המצודה. נעסוק בכמה נושאים: הקמת גדר הצפון ומשטרות ה"טיגארט",הכשרות הפלמ"ח וההתקפות על המצודה, וכמובן בסוגיה החשובה של הרעות בקרבות. נוכל לראות את סיפור הקרב השני בטכנולוגיה של מציאות רבודה, ובעזרתה הקרב מתעורר לחיים והמבקר הופך לחלק מההוויה.
במוזיאון ישנה פינת הנצחה ובה מוקדשת לכל נופל מגירת הנצחה אישית. המוזיאון שייך למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. מייסדו, יהודה דקל ז"ל, איבד רבים מחבריו הטובים בקרבות נבייושע ושנים עמד בראש תהליך המחקר והקמת המוזיאון, אך לא זכה לראותו נפתח לקהל.
המוזיאון ממוקם למרגלות המצודה ובסמוך לאנדרטה, לקבר האחים ולתצפית מרהיבה על עמק החולה. במקום עוברים שבילים מספר ומסלולי טיולים, בהם שביל הפלמ"ח ונחל קדש (על שביל ישראל). 

פעילות בשבוע מורשת:
דפי חידון לילדים, הדרכות ופעילויות מיוחדות.

מתי? בימים רביעי עד שני, 5-10.12
סיור למשפחות בשילוב המחזה בתאריכים 5.12, 6.12 בשעה 11:00
סיור מונגש לאנשים עם מוגבלות בשמיעה (מלווה בתרגום לשפת הסימנים ומכשור הגברה אישי) ב-5.12 בשעה 13:00
סיור מונגש לאנשים עם מוגבלות בראיה (כולל עזרי המחשה ותיאור קולי) ב-6.12 בשעה 13:00
כמה? מבוגר: 24 ₪, אזרח ותיק/ילד/סטודנט/חייל: 17 ₪
*מחיר מיוחד לקבוצות  
כתבו ב-waze: מוזיאון הרעות/מצודת כ"ח/מצודת יושע
לפרטים: 04-6432810; hareut@shimur.org.il; www.reut-museum.co.il

גן לאומי אושה העתיקה

בין קריית אתא לשפרעם חבוי גן לאומי שאינו מוכר דיו. כאן שגשגה עיר יהודית חשובה בימי המשנה והתלמוד ויתר על כן, ייחודה של אושה שהיא שימשה מקום מושבה של הסנהדרין בשנים 150-140 לספירה, לאחר חורבן הבית השני, וממנה היא נדדה מזרחה לנקודות יישוב אחרות. עוד מעניין לדעת כי בהלכה היהודית יש קבוצת הלכות המכונות "תקנות אושה", שנועדו לחזק את העם המתאושש מחורבנו, בעיקר בתחום המשפחתי והכלכלי.

במלחמת השחרור הייתה סדרת קרבות על קיבוצי עמק זבולון בין צבא ההצלה הערבי בהנהגת הגדוד הדרוזי של צבא ההצלה מסוריה לבין הפלמ"ח, ובאושה ניטש קרב עיקש ועקוב מדם. בסופו הגיעו הניצים לידי הבנה שכדי לסיים את הלחימה יש לכרות ברית שלום. על פי הסיפור בתום לחימה עיקשת נחתמה תחת עץ האלון הגדול באושה ברית בין העדה הדרוזית למדינת ישראל הצעירה.

כיום ניתן לטייל במסלול קצר ובו מסופר סיפורם של רבנים וחכמים שישבו באושה ופעלו בה. בגן הלאומי חודשו החפירות הארכיאולוגיות ובימים אלו חופרים במבנה הסנהדרין הקדום. ארכיאולוגים יספרו למבקרים על מלאכתם המרתקת ועל החידושים באתר, ויציגו את מיזם "שביל הסנהדרין" של רשות העתיקות. זהו שביל הליכה המציין 70 שנה למדינת ישראל.  אורכו 70 ק"מ והוא מתפתל ברחבי הגליל בעקבות 70 חכמי הסנהדרין. השביל מתחיל בבית שערים וממשיך דרך חורבת אושה, שפרעם, יודפת, ציפורי והר הארבל, ומסתיים בטבריה.

פעילות בשבוע המורשת:
המעוניינים לחוש במו ידיהם את חשיפת המורשת העשירה מוזמנים להשתתף בחפירה הארכיאולוגית – חוויה בלתי נשכחת לכלהמשפחה!
את הפעילות תלווה התערוכה הניידת "אפשר לגעת" של רשות העתיקות. דרך התערוכה אפשר להכיר ממצאים אותנטיים שהתגלו באתר ובסביבתו ובהם מותר (ואף רצוי) לגעת, וכך לחוש באופן בלתי אמצעי  פיסות מן ההיסטוריה: נרות חרס, כדים, חלקי פסיפס, מטבעות ופריטים אחרים הממחישים היטב את חיי היומיום בתקופת המשנה והתלמוד.

מתי? ימים רביעי וחמישי, 5-6.12, בשעות 14:00-9:00.
כמה? ללא תשלום
כתבו ב-waze: אושא העתיקה
לפרטים: 04-9122729; einata@israntique.org.il 

גן לאומי בית שערים

בית שערים הייתה לנקרופוליס – לעיר מתים – ולמעשה, ל"הר הזיתים" של התקופה הרומית. לאחר פטירתו של רבי דעכה העיירה, ולמרות הקבורה המסיבית לא הצליחה לשגשג כבעבר. איכות הבנייה ירדה, ובמאה הרביעית היא חרבה ונשרפה. בשנת 1924 הגיע לאזור שיח' אברק אלכסנדר זייד, ממייסדי ארגון "בר גיורא" ואחר כך ארגון"השומר". זייד, איש העלייה השנייה, בלט באומץ לבו ובעוז רוחו, ולכן נשלח לכל מקום שצצו בו בעיות. הוא שמר על אדמות, עזר לתושבים ועצר הטרדות מצד הבדואים והצ'רקסים. בשיח' אברק הוא הקים חווה ופיקד על הגנת היישובים באזור מטעם הקרן הקיימת לישראל. 

מה באתר (מבנים,תצוגות, שטחי בילוי) :
מוקדי העניין המרכזיים:
- בית הכנסת
- הבזיליקה
- בית הבד
- פסל אלכסנדר זייד – ה"שומר"
- שיח' אבריק
- השביל העליון – מסלול טיול רגלי המתמקד בפסגת גבעת בית שערים
- השביל התחתון – מסלול הליכה בין מערות הקבורה שבחלק המרכזי של הגן
- מערת הארונות
- מערת רבי יהודה הנשיא
- מערת המוזאון
- מערות המנורה

פעילות בשבוע המורשת:
בית שערים פותחת שעריה
לרגל שבוע מורשת בישראל, סיור  מודרך בבית שערים הקלאסית, הפותח צוהר אלעולם המשנה ומורשת העם היהודי.מימיו של רבי יהודה הנשיא ועד לימיו של שומראדמות העמק, אלכסנדר זייד שהיה שותף מרכזי להחלטה להקים כוח יהודי לוחם בארץ ישראל. הסיור מודרך ע"ימתנדבי גן קהילה. קיום הסיורים מותנה בתנאי מזג האוויר!

מתי? יום שישי 30.11 בשעות 10:00, 11:00 ו-12:00
כמה? מבוגר ₪22, ילד ₪9, אזרח ותיק ₪11, חינם למנויי "מטמון" שלרשות הטבע והגנים
כתבוב- waze: גן לאומי בית שערים
לפרטים: 04-9831643;   www.parks.org.il