שבוע המורשת בישראל 2018
פעילויות בדרום

בארות בנגב, קיבוץ עלומים

מרכז בארות בנגב נמצא בקיבוץ עלומים –"שמורת טבע" בצפון הנגב בסביבה ירוקה ופסטורלית. במרכז מגדל המים ההיסטורי של בארות יצחק שבנגב ומרכז מבקרים. כאן תתוודעו לסיפורי ההתיישבות והגבורה שלבארות יצחק – נקודת ההתיישבות הדתית הראשונה בנגב. תבנית נופו הקסום של הקיבוץ, הנוי המטופח ואופיו הייחודי מזמינים אליו קבוצות מטיילים לחוויה רגועה ומהנה.  

פעילות בשבוע המורשת
סיור חולמים ולוחמים
סיורחלוצי וציוני מרתק בעקבות ההתיישבות בנגב מן הימים ההם עד הזמן הזה. הביקור מחבר את סיפורו המרתק של אתר המורשת הלאומי "בארות יצחק שבנגב" לַחיים כיום בעוטף עזה בחיבור מרחבי ורעיוני. תחילת הסיור בבית הכנסת הקיבוצי (מבנה מיוחד, המשקיף על נוף חקלאי), המשכו בהליכה בשבילי הקיבוץ המוריקים דרך מבני בתי הילדים ועלייה לתצפית מאתר המורשת הלאומי "בארות יצחק בנגב". במקום תערוכת "חפצים מספרים" ומיצג המולטימדיה "ובחרת בחיים", המספר את סיפור הקרב ההרואי.  

"הנה באה הרכבת" פעילות וחוויה של חיבור למסורת: נסיעה ברכבת הקיבוץ, סיור בין חנוכיות ייחודיות וכן סדנת יצירה ברוח החג. משך הפעילות כשעה וחצי. במקום יפעל בית קפה ותימכר תוצרת חקלאית מקומית.

מתי? ימים שני-חמישי, 3.12-6.12
כמה? 25 ₪ ליחיד, למשפחה עד 100 ₪
כתבו ב-waze: בארות בנגב קיבוץ עלומים
לפרטים: 08-9937300 / 0547756070; פייסבוק "בארות בנגב"

קיבוץ יד מרדכי

"ככל שאדם יכול לעמוד – עמדנו". קרבות יד מרדכי הם אחד הפרקים ההרואיים בתולדות מלחמת העצמאות והם מילאו תפקיד חשוב בהגנה על הנגב כולו. באתר זה משוחזר הקרב בין הפולש המצרי למגיני יד מרדכי ולוחמי הפלמ"ח במלחמת העצמאות במאי 1948. המגינים, שמנו כ-150חברי קיבוץ ולוחמי פלמ"ח, הצליחו לעצור את המצרים שישה ימים ולעכב את התקדמותם צפונה, וכך התאפשר לכוחותינו להתארגן ולייצב קו הגנה מאשדוד מזרחה. 

סיפור הקרב על יד מרדכי הוא סיפור גבורה אנושי על מאבק לחיים ולחופש, אבל יותר מכול הוא סמל לעם היהודי, ששרד אחרי השואה, הקים את מדינת ישראל וממשיך להילחם עד עצם היום הזה על השלום. 

האתר נפתח בשנת 1965 ושומר על האותנטיות והייחודיות שלו מאז ועד היום. בשנת 2017 הסתיימו עבודות שימורו ושדרוגו בעזרת המועצה לשימור אתרים ומשרד ירושלים ומורשת. באתר תעלות קשר, עמדות הגנה, כלי נשק ישנים ששימשו את חברי הקיבוץ ואת לוחמי הפלמ"ח בקרב ההגנה, וטנקיםומשוריינים של צבא מצרים.

פעילו תבשבוע המורשת:
סיור "המרוץ בזמן"
משחק מרוץ למשפחות בסגנון תוכנית הטלוויזיה. אם אתם חובבי חידות ואתגרים ובעיקר אם אתם אוהבים לצחוק ולצבור חוויות לאלבום המשפחתי, זו הפעילות בשבילכם!
מנקודת הזינוק בכניסה לאתר המשפחות יצאו למרוץ בזמן בין אתרי המורשת של יד מרדכי. בדרך יחכו להן משימות המשלבות ניווט, חשיבה, היגיון, שיתוף פעולה וכמובן מזל, ובסופו הן ירוויחו פרק על תולדות הקיבוץ והקמת המדינה. כך מלבד ערכים ונקודות ציון בהיסטוריה של העם היהודי נצבור גם חוויות של צחוק ונגבש את המשפחה. 
הפעילות המשפחתית מותאמת לילדים מגיל 5.

סיור "מורשת בלילה" נתכנס באתר שחזור קרבות תש"ח ביד מרדכי בעת השקיעה ונשמע את סיפור המקום: על עליית דור המייסדים לקרקע בשנת 1943, על קרבות תש"ח ביד מרדכי ועל הקרב ההרואי שניטש במקום, וגם על החיים היום ב"עוטף עזה" על גבולה הדרומי של מדינה ישראל. משם נמשיך לסיור עששיות (או פנסים) לילי ונקנח בקפה ותה חם מהמדורה עם פיתות על הסאג'. 

מתי? ימים שלישי עד שני, 4-10.12 בשעות 15:00-9:30
כמה? ₪25 למשתתף מגיל 5. לפעילות הערב יש להירשם מראש. מותנית במספר מינימום של נרשמים.
כתבו ב-waze: אתר שחזור הקרביד-מרדכי
לפרטים: 08-6720559 / 052-3929104; www.facebook.com/tourym  

בי"ס שדה שקמים באתר ניצנים הישנה

ראשיתו של המקום ב"ארמון" שהקים אפנדי עשיר בשנות ה-20 של המאה הקודמת. לאחר שנמכר הארמון  קם על מקומו קיבוץ ניצנים בחנוכה 1943. חברי הקיבוץ השתתפו בליל ההורדה מאוניית המעפילים "שושנה" (שבתאי לוזינסקי) ב-1947. במלחמת העצמאות התרחש כאן קרב גבורה נגד המצרים. גברים ונשים לחמו כתף אל כתף ולבסוף נכנעו. בשנת ה-50 למדינה הוקמה במקום אנדרטת הברונזה "יד לאישה הלוחמת" לאות הוקרה לנשים הלוחמות ולהצדעה להן על תרומתן למערכות הביטחון בארץ. ב- 1983 הוקם במקום בית ספר שדה שקמים שלהחברה להגנת הטבע, והוא עוסק בפעילות חינוכית וסביבתית ובהדרכת טבע ומורשת.

באתר נראה מבנה "הארמון" וסביבו פזורות אנדרטות, עמדות משוחזרות מימי תש"ח ואנדרטת "יד לאישה הלוחמת". כמו כן מוקרן מיצג אור-קולי מרתק ומרגש. יש במקום מדשאה ושולחנות פיקניק.

פעילות בשבוע המורשת:
משחק יישומון "מגלים את סודות ניצנים הישנה"
פעילות משפחתית תחרותית ובה נפתור חידות, נבצע משימות, נתוודע לסיפורו של המקום ונצפה במיצג אור-קולי על ניצנים בתש"ח. משך הפעילות כשעה וחצי.

מתי? ימים שלישי ורביעי 4-5.12 בשעות 10:00, 13:00
כמה? ₪25 למשתתף
כתבו ב-waze: בית ספר שדה שקמים

"מאירים את הגשר"– סיור עששיות בפארק עד הלום אשדוד דרך חוויית הסיור נתוודע לסיפור המקום ולתפקידו החשוב בעצירת המצרים במלחמת העצמאות. מתאים לכל המשפחה. משך הפעילות כשעה וחצי.
מתי? בימים רביעי 4-5.12 וביום ראשון 9.12, בשעה 16:30
כמה? ₪25 למשתתף
כתבו ב-waze: פארק עד הלום אשדוד
לפרטים, לתשלום ולהרשמה מראש לשתי הפעילויות: 08-6727895 / 08-6728755; shikmim@spni.org.il