שבוע המורשת בישראל 2018
פעילויות במרכז

מרכז מבקרים מקוה ישראל

בית הספר החקלאי מקוה ישראל הינו ראשון היישובים בתולדות מפעל ההתיישבות הציוני. הוא הוקם בשנת 1870 על ידי חברת כי"ח – "כל ישראל חברים" – (אליאנס) מצרפת. יוזם הקמת בית הספר היה קרל נטר, והוא היה גם מנהלו הראשון. לזכותו של מקוה ישראל נזקפים פרקים רבים וחשובים בכל תחומי העשייה הציונית: בחקלאות ובחינוך החקלאי, בהתיישבות, בהגנה, במאבק לעצמאות, בעלייה ובקליטה.

באתר ניצבים המבנים המקוריים ששימשו את התלמידים, את המנהלים ואת המורים הראשונים שלבית הספר החקלאי, והם תורמים לאווירת "המדינה שבדרך" בתקופה ההיא. בשער ירושלים, שער הכניסה הראשי לבית הספר בימיו הראשונים, התקיימה הפגישה ההיסטורית בין חוזה המדינה בנימין זאב הרצל לבין קיסר גרמניה. אחרי השער נמתחת שדרת הדקלים ונראים הפיקוס הבנגלי (בן יותר מ-130 שנה), מבנה המכניקה ובו כלים חקלאיים מקוריים מהתקופה, מכונות מכניות וידניות וכן כלי בית ומטבח. חורשת הראשונים, חלקת הקבר שלקרל נטר ומערת נטר מגוללים את סיפורו של מייסד בית הספר והיקב. היקב, ששימש לייצור ולאחסון יין, הפך שנים אחר כך לסליק של ארגון ההגנה ולמקום להשבעות ולאימונים.

הגן הבוטני של מקוה ישראל היה מראשוני הגנים הבוטניים בארץ. לצד מינים וסוגים רבים שלעצים, פרחים וגידולים ניתן למצוא בו גם סיפורי מורשת קרב של בוגרי בית הספר.

פעילות בשבוע המורשת:
"סיור בעקבות גיבורים" בשני סבבי פעילות: פעילות בוקר סיור מותאם למשפחות ובו סיפורו של מקוה ישראל בדגש על מוטיב הגיבורים והתרבות העברית. ננסה להבין: מיהו גיבור? כיצד גיבורים נראים? האם כל אחד יכוללהיות גיבור? בסיור יוצגו דמויות מפתח וכל אחת מהן מייצגת גיבור מסוגו: קרל נטר, מייסדמקוה ישראל; אברהם יפה, שבזכותו הוקם בסיס של ארגון ההגנה בתוך שטח בית הספר; מוסא גולדנברג, שפעל בתקופת "מלחמת השפות" למען השפה העברית; גאולה פרדקין,התלמידה הראשונה במקוה ישראל; דויד לייבוביץ', המורה שהשתתף במאמץ המלחמתי והמציא את ה"דוידקה"; ואליק שמיר, שהיה תלמיד בעל ערכים ולחם במלחמות ישראל.

פעילות ערב: סיור לאור עששיות ובו יסופר סיפורם של הגיבורים באווירה קסומהוייחודית, ויוצגו בו האתר וסיפוריו בדרך שעדיין לא ראיתם...

מתי? סיורי עששיות: ימים רביעי-חמישי, 5-6.12 בשעה 17:00 וביום ראשון 9.12 בשעה 17:00
בעקבות גיבורים, סיורי משפחות: בימים ראשון-שני, 9-10.12 בשעה 10:00
כמה? שני הסיורים במחיר: ₪25 לילד , ₪15 להורה 
כרטיס משפחתי (4 נפשות) ₪70 כל ילד נוסף ב – ₪20 לכבוד שנת ה-70 למדינה
כתבו ב-waze: מרכז מבקרים מקוה ישראל
לפרטים: 03-5030489 / 03-5086644; orly@shimur.org.il

תל חדיד

תל חדיד מתנשא לגובה 147 מטרים וחולש על סביבתו הקרובה. המקום מזוהה עם היישוב העתיק חדיד, והתגלו בו שרידים מתקופת הברזל (מאות 7-8 לפנה"ס), מהתקופה ההלניסטית, מהתקופה הרומית ומתקופות מאוחרות יותר. בחפירות ארכיאולוגיות שנעשו במקום נמצא פסיפס מרשים, אך גולת הכותרת הייתה מציאת שתי תעודות משפטיות, כתובות בכתב יתדות, שעוסקות ברכישת קרקעות באזור. במקרא נמנה היישוב עם המקומות שבהם התיישבו שבי ציון: "בְּנֵי לֹד חָדִיד וְאוֹנוֹ שְׁבַע מֵאוֹת עֶשְׂרִים וַחֲמִשָּׁה" (נחמיה ז 37), והיישוב מוזכר גם בכתבים מתקופת מרד החשמונאים ומתקופות מאוחרות יותר.

פעילות בשבוע המורשת:
המעוניינים לחוש במו ידיהם את חשיפת המורשת העשירה מוזמנים להשתתף בחפירה הארכיאולוגית –חוויה בלתי נשכחת לכל המשפחה! כמו כן יהיו סיורים בתל חדיד בעקבות המורשת המקומית מימי המקרא עד מלחמת העצמאות. הפעילות מתקיימת בשיתוף עמותת תיירות חבל מודיעין. את הפעילות תלווה התערוכה הניידת "אפשר לגעת" של רשות העתיקות. דרך התערוכה אפשר להכיר ממצאים אותנטיים שהתגלו באתר ובסביבתו, שבהם ניתן (ואף רצוי) לגעת, וכך לחוש באופן בלתי אמצעי פיסות מן ההיסטוריה: נרות חרס, כדים, חלקי פסיפס, מטבעות ופריטים אחרים הממחישים היטב את חיי היומיום בעבר.  בין התחנות במתחם: "מגלים את העבר"- תחנות פעילות ארכאולוגיות לחנוכה: בניית נרות חמר ופסיפס, "מעגל מתופפים" קצבי לכל המשפחה ועוד.

מתי? ימים רביעי-חמישי, 5-6.12, 15:00-9:30. הסיורים יתקיימו בשעה 11:00 ובשעה 13:00
כמה? ללא תשלום
כתבו ב-waze: יער יהודי לוב
לפרטים: danielw@israntique.org.il